Zašto se prhuti ne možemo riješiti kućnim pripravcima ?

Zašto se prhuti ne možemo riješiti kućnim pripravcima?

Svakom ko se s ovim problemom svakodnevno nosi jasno je da oni ne mogu riješiti višegodišnji problem vlasišta. Neugodan svrbež, iritacije i ljuskanje.

Prhut je jedna od najčešćih dermatoloških pojava koja zahvaća i muškarce i žene, i to u svim dobnim skupinama, a često je popraćena i neugodnim osjećam svrbeža i iritacije.

Najčešći simptom ovog dermatološkog problema je stvaranje ljuskica na tjemenu – riječ je zapravo o mrtvim stanicama kože koje se s tjemena prhutaju u ljuskicama, a mogu se pojaviti u različitim veličinama i bojama – od vrlo sitnih suhih mrvica do većih ljuskica žućkaste boje, a zajedničko im je jedno – nije ih se niti malo jednostavno riješiti.

Vrlo česta pojava koje se ponekad izrazito teško riješiti.

S obzirom na to da iza pojave prhuti mogu stajati brojni uzroci, jasno nam je kako za uklanjanje nije uvijek moguće naći univerzalan „recept“– stoji li u pozadini problem s neodgovarajućim proizvodima i pogrešnim češljanjem kose, a vi ste se usredotočili na promjenu prehrane – željeni će rezultati izostati.

Iz tog je razloga najvažnije potragu za rješenjem započeti upravo otkrivanjem uzroka.

Znate li iz kojih se sve razloga vlasište može pretjerano ljuštiti?

Suha i masna prhut – koja je razlika?

Zimsko je vrijeme idealno za razgovore o prhuti, jer se upravo u ovo doba godine osobama koje muči prhut stanje vlasišta može drastično pogoršati, prvenstveno zbog boravka u zatvorenim prostorima i grijanja koje dodatno isušuje tanku i osjetljivu kožu vlasišta.

Baš kao što nije svaka koža ista, nije niti svaka prhut ista – a najjednostavnija podjela odnosi se na suhu i masnu prhut, koje se razlikuju ne samo po uzrocima, već i simptomima koje primjećujemo.

Suha se prhut prepoznaje po tankim bijelim i sivkastim ljuskicama koje su na dodir suhe i lagane, a s vlasišta opadaju vrlo lako – upravo je o ovom tipu prhuti riječ kad su u pitanju omražena „bijela ramena“. S druge strane, masnu prhut odlikuje povećana tvorba sebuma, koji u dodiru s gljivom poznatom kao malassezia uzrokuje debele, masne ljuske koje su zalijepljene za vlasište i vrlo se teško uklanjaju, čak i šamponiranjem.

Kućni pripravci ne donose trajno rješenje jer ne djeluju na uzrok problema…

Već i vrlo jednostavna Google pretraga rezultirat će brojnim prijedlozima kućnih pripravaka koji obećavaju u samo nekoliko korištenja eliminirati prhut, no svakome tko se s ovim problemom svakodnevno nosi jasno je kako kokosovo ulje, soda bikarbona ili pak ocat ne mogu riješiti višegodišnji problem vlasišta. Kako bismo razumjeli što je sve potrebno za trajno uklanjanje prhuti, važno je shvatiti zašto je prhut toliko tvrdokoran problem, posebno kad je riječ o masnom tipu prhuti.

Zbog izražene ljepljivosti ljuskica, koje se mogu nakupljati i taložiti jedna preko druge, sebum ostaje zatočen na vlasištu, potičući dodatni rast gljivica i pojačavajući upalni proces. S obzirom na to da je riječ o dermatološkom problemu, za savjet se najbolje obratiti upravo stručnjacima koji su zdravlju kože posvetili čitavu karijeru.

Dermatolozi tvrde da se prhuti – neovisno o tome radi li se o suhom ili masnom tipu – riješiti možemo isključivo pomno osmišljenom rutinom koja uključuje aktivne sastojke ciljano kreirane za eksfolijaciju i hidrataciju vlasišta, a upravo se takva dobitna kombinacija nalazi u Dercos liniji. Ova, sad već slavna dermatološka linija specijalizirana za probleme vlasišta među najprodavanijima je u svijetu, i to s dobrim razlogom.

Linija šampona protiv prhuti sadrži različite formule prilagođene specijaliziranim potrebama vlasišta, pa tako – ovisno o tipu kose i vlasišta, možete birati između četiri Dercos šampona protiv prhuti – jedan od njih ne sadrži sulfate i namijenjen je osjetljivom vlasištu, drugi je prilagođen tretiranju prhuti na suhoj kosi, treći na normalnoj i masnoj kosi, dok je Pilirajući šampon specijaliziran upravo za uklanjanje prianjajuće prhuti.

Jedinstvena tehnologija ovih oksigenirajućih šampona smanjuje 100 % vidljive prhuti, a istovremeno djeluje na dermatološki uzrok problema – ostvaruje ravnotežu mikrobioma vlasišta te pomaže pri zacjeljivanju vlasišta.

Vrlo jednostavnom rutinom šamponiranja, nakon nekoliko tjedana vlasište će biti očišćeno od viška sebuma, osjetljivost će drastično pasti, što će dovesti do prirodnog smanjenja ljuštenja i stvaranja prhuti. Prirodni pilirajući sastojci poput salicilne kiseline ubrzat će proces ljuštenja i smanjiti proizvodnju sebuma, dok će hidratantni sastojci poput glicerina učinkovito umiriti iritaciju i crvenilo i još važnije – uspostaviti prirodnu ravnotežu mikrobioma na vlasištu.

Dermatolozi preporučuju da, osim kvalitetnog šampona, u svakodnevnu rutinu uvedete još nekoliko promjena – koristite niže temperature vode, jer hladnija voda smiruje upalu i usporava rad lojnih žlijezda i lučenje sebuma te pripazite s češljanjem – grube četke i pretjerano trljanje vlasišta mogu pogoršati iritacije i pojačati stvaranje prhuti. Ipak, važno je shvatiti kako prhut ne mora biti doživotan problem – svega nekoliko snažnih sastojaka i minimalne promjene u dnevnoj rutini mogu bijele ljuskice zauvijek ostaviti u prošlosti.

http://www.vichy.hr/

 

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)