OPIS
Sastav masnih kiselina kod lanenog ulja se razlikuje od komercijalnih ulja zbog vrlo visokog udjela α-linolenske masne kiseline (ALA), najčešće iznad 50%. Zbog vrlo visokog udjela ALA lanene sjemenke i laneno ulje se često koriste kao dodatak prehrani gdje je potrebno obogaćivanje s esencijalnim omega-3 masnim kiselinama.
Nutritivne komponente sjemena lana su ulje, proteini (oko 20%), lignani, topiva vlakna (oko 30%), minerali i vitamini, a sjeme lana sadrži oko 40% ulja (od toga oko 73% polinezasićenih masnih kiselina, te je jedan od najbogatijih prehrambenih izvora esencijalne α-linolenske masne kiseline.
Osim lignana, lan je važan izvor fenolnih kiselina. Važnost lignana i fenolnih kiselina se očituje u njihovoj biološkoj aktivnosti kao što su npr. antioksidacijsko, antimikrobno i antikancerogeno djelovanje.
Lan je, naročito zbog iznimno visokog sadržaja omega-3 nezasićenih masnih kiselina, veoma koristan pri liječenju ili preventivi tegoba koje se tiču krvnih sudova (oboljeli krvni sudovi su uzrok srčanog i moždanog udara) a naročito kao preventiva istima.
Lanena sluz je vrlo gusta, pa na oboljeloj sluzokoži stvara zaštitni film i na taj način je potpuno pokriva, oblaže i štiti ublažujući razne upale.
Jedna od najstarijih poznatih upotreba lana u medicini je liječenje upala sluznice usta, želuca i crijeva kao i protiv raznih katara organa za varenje.
Lan održava kožu vitalnijom. Preporučljiv je u slučajevima suhe kože, ekcema ili preosjetljivosti na sunce.
Stabiliziranjem nivoa šećera u krvi lan može smanjiti tegobe dijabetesa.
Napomena: Ne preporučuje se koristiti laneno ulje za kuhanje budući da ne ostaje stabilno pri višim temperaturama pri kojima se njegove korisne masne kiseline raspadaju na štetne tvari. Čuvati na hladnom i tamnom mjestu. Nakon otvaranja potrošiti u roku od četiri-pet sedmica. Koristiti po priloženom uputstvu.
Recenzije
Još nema recenzija.