HERCEGOVAČKI MED KADULJA 500g
Med je slatka tvar koju pčele izrađuju tako što sakupljaju sokove nektara ili i druge slatke sokove koji se nađu na živim dijelovima biljki, obogate je tvarima svoga tijela , u tijelu je prerade, spreme u saće i konzerviraju (poklope saće) nakon što dozri.
Osnovna sirovina od koje pčele proizvode med je nektar. Pčele radilice stare oko 20 dana počinju izlaziti iz košnice i sakupljati nektar. Ukoliko nema dovoljno pčela da sakupljaju nektar u odnosu na količinu koju luče biljke, za vrijeme dobrih pašnih prilika, onda pčele i ranije počinju izlaziti iz košnice.
Za vrijeme dobrih pašnih uslova pčele lete oko 1,5 do 2 kilometra od košnice u potrazi za nektarom, a u lošijim pašnim uvjetima 3 do 4 kilometra pa i više.
Kaduljin med (Salvia officinalis)
Kadulja (žalfija, slavulja, pelin) je samonikla biljka. Ima je u Hercegovini i ima značaju ulogu u čuvanju zemlje da je ne raznosi bura. Najboljim predjelima smatraju se prostori od Dubrovnika prema Matkoviću i Trebinju. Kadulja je višegodišnji odrvenjeli grm iz kojeg izraste po više mladica do 70 cm visine. Listovi su uski, ovalni, na rubovima malo nazubljeni. Cvjetanje traje oko 20 dana. Rana kadulja počinje cvjetati krajem aprila. Najprije ona bliže moru, pa se pomjera prema unutrašnjosti i planinama, gdje se cvjetanje završava polovinom juna mjeseca. Poslije bagrema je najvrijednija kaduljina paša za pčele. Kadulja najbolje medi kada je toplo vrijeme sa dosta vlage u zraku. Pogoduje joj sitna lagana kiša. Bez kadulje ne bi bilo opstanka pčelama u kršnim krajevima, ili se ne bi isplatilo pčelariti.
Kaduljin med je ugodnog do malo gorkog okusa. Ima izrazit miris po cvatu biljke. Dugo se drži u tečnom stanju. Kristalizira u srednje krupne kristale, ali ni tada nije pretvrd. Boja joj varira jer istovremeno cvjeta vinova loza koja utiče na boju.
Upotreba meda i doziranje
Med je prije svega vrijedan hranjivi proizvod. Svakodnevna upotreba meda pozitivno utiče na čovjekov organizam i ne šteti organizmu kao što je to slučaj sa većinom lijekova koji se koriste u medicini. Med ne razdražuje sluzokožu digestivnog sistema i dobro se apsorbuje, te brzo oslobađa neophodnu energiju. Za razliku od drugih šećera, brže prolazi kroz bubrege.
Treba voditi računa da se med ne zagrijava na temperaturu veću od 60°C, mada je bolje da temperatura bude i niža. Ako koristite med da zasladite čaj, napravite ga, sačekajte da se malo ohladi pa onda dodajte med. Na taj način sprječavate da dođe do uništavanja hranjivih materija koje se nalaze u medu.
Također, ne treba pretjerivati sa količinom meda koja se konzumira u toku dana.
Preporučena dnevna količina meda za odraslu osobu je između 60 i 100 grama, raspoređenu u tri djela (ujutro, tokom dana i prije spavanja)
Preporučena dnevna količina meda za djecu mlađu od 10 godina je 30 grama, također bi se trebalo uzimati raspoređeno tri puta u toku dana.
Za sasvim malu djecu se preporučuje u manjim količinama i to isključivo kao zaslađivač.
Pakovanje:
500g
Recenzije
Još nema recenzija.